První Den s MAS Bobrava úspěšně za námi!

25. 3. 2024 Hana Skalníková

V sobotu 16. března 2024 se konal historicky první Den s MAS, který byl určen veřejnosti. Tato událost, zaměřená na seznámení veřejnosti s činností Místní akční skupiny Bobrava (MAS Bobrava), se uskutečnila ve spolupráci s obcí Ořechov a s účastí místních organizací, podnikatelů a spolků.

Akce se zúčastnilo přibližně 300 lidí všech věkových skupin, přičemž nejčastěji přišli rodiče s dětmi. Pro ně byl připraven pestrý program, který zahrnoval báječné vystoupení žáků ZUŠ Ořechov, pohádku loutkového divadla a možnost protáhnout se s modřickým Sportíkem. Děti si také mohly vyzkoušet práci se zajímavými výukovými pomůckami, které MAS Bobrava poskytuje do škol (programovatelná Bee – bot včelka, elektronická stavebnice Boffin, 3D tiskárna). Nechyběly ani dílničky s velikonoční tématikou a obří dřevěná autodráha.

Nejen děti, ale snad každý si přišel na své. Hned po příchodu jste si mohli nechat vyprávět poutavou historii Ořechova během komentované prohlídky muzea. Zajímavé informace se daly strávit u výborné kávy a zákusku. Kdo měl větší chutě, mohl zakousnout skvělý sýr nebo občerstvení od místního fotbalového klubu.

Každý, kdo má rád tradice a ruční práce, mohl sledovat precizní práci zdobení velikonočních kraslic slámovou metodou. Ačkoliv profesionální výzdoba jednoho vajíčka zabere až neskutečných 14 hodin, návštěvníci si mohli alespoň krátce vyzkoušet, jakou trpělivost tato technika vyžaduje. My jsme nahlíželi a věřte, není to zadarmo.  

Pokud jste prošli celým prostorem, jistě jste na cestě kolem stánků MAS Bobrava a provizorní výstavy fotek podpořených projektů neminuli stánek ořechovských vinařů, který lákal k ochutnávce některého ze vzorků povedených vín. A pokud jste nikdy neviděli úl zevnitř, tak nejen to, ale i skvělý med nabídli usměvaví včelaři z místního svazu. Nabídku doplnily půvabné keramické výrobky ze Želešic.

A co jsme mohli nabídnout my z MAS Bobrava? Konečně jsme se vám všem chtěli představit osobně, a snad se nám to aspoň trochu povedlo. Pomáháme obcím a občanům na Bobravě už od roku 2015 a snažíme se směřovat a rozšiřovat svoji činnost podle potřeb regionu. S obcemi spolupracujeme na vyřízení dotačních projektů, nejčastěji je to financování veřejných ploch, např. chodníků, oddechových zón apod. Místním zemědělcům a podnikatelům pomůžeme s žádostí o financování jejich projektových záměrů. Zabýváme se i komunitní energetikou. Můžete se u nás poradit, pokud vás zasáhla nenadálá životní situace, nebo si chcete vyřídit dotaci Nová zelená úsporám. Vozíme za podpory zapojených obcí seniory k lékařům naším SENIORTaxi. Finančně podporujeme akce místních spolků a organizujeme zájmové kluby pro děti na školách. Vzdělávání se věnujeme i přímou spoluprací s mateřskými a základními školami, kde se snažíme podporovat moderní výukové metody. Jako neziskovka jsme tu zkrátka pro vás, občany Bobravy.

Děkujeme všem, kteří jste si v sobotu udělali čas, stejně jako všem organizacím a partnerům, kteří se na akci podíleli!

Poděkování patří obci Ořechov, ZUŠ Ořechov, Cukrářství Silůvky – Andrei Kačírkové, Dalia Coffee (Silůvky), Divadlu Rybyraky, Dubovým lístkům, z.s. (Modřice), Farmě Mlsné koze (Želešice), Fotbalovému klubu Ořechov, Keramice LB – Lucii Babákové, Marcele Hrabovské s manželem (Želešice), Rodinnému centru PifPaf, z.s. (Střelice), Včelařům Ořechov (ČSV,z.s. ZO Ořechov), Vinařům Ořechov, z.s. a V růžovém sadu, z.ú. (Ořechov).

Pokud jste naši první akci nestihli, nevadí. V budoucnu bychom se s Vámi rádi potkávali opakovaně a na různých místech regionu.